Informacje o nowych artykułach prosto na Twój e-mail

Polecam: Jak wychować dziecko na przedsiębiorcę?

Zastanawiałem się, jak należy wychować dziecko. Jestem ojcem dwójki dzieci ciągle jeszcze małych (5 i 8 lat) i jak każdy rodzić zastanawiałem się w co wyposażyć dziecko, żeby w przyszłości dało sobie radę. Żeby było samodzielne, zaradne i szczęśliwe. Jakie umiejętności i wiedzę powinni nabyć w domu, żeby w dorosłym świecie radzić sobie najlepiej, jak to możliwe?

Kiedyś natknąłem się na tę prezentację, gdzie Cameron Herold mówi, jak on wychowuje dzieci i jak on był wychowywany. Jest przedsiębiorcą z rodziny o przedsiębiorczych tradycjach. Posłuchajcie, bo warto! Mam nadzieję, że będzie on dla Was inspiracją.

Film z polskimi napisami.

A co Wy robicie, żeby przygotować dzieci do dorosłego życia? Napiszcie w komentarzach.

Jak stać się niezapracowanym przedsiębiorcą opisałem tutaj.

19 comments… add one
 • Aga

  Moje dziecię ma 6 lat i to wiek kiedy jeszcze nie ma poczucia wartości pieniądza. Wiec na razie wzmacniam ją kiedy się poddaje słowami: walcz, nie poddawaj się nigdy, to jedyna droga by osiągnąć to czego pragniesz!

  Oczywiście czasem jak zasłuży swoim zachowaniem to dostanie pieniążek, który wrzuca do skarbonki.

  Miesiąc temu źle się zachowała w szkole przez co uszkodził się chłopcu termos… zrozumiała wtedy, że pieniądze też służą do naprawiania szkód. Pech, bo mogła to być lalka 😉 C. D. N.

  • Filip Nowicki

   Aga, też uważam, że sprawę pieniędzy trzeba wprowadzać stopniowo i przy okazji różnych sytuacji życiowych. Wtedy nadajemy temu odpowiedni kontekst. Mówienie w domu tylko o pieniądzach nie byłoby zdrowe. Czekam na C.D 😉

 • Marcin

  To jest świetny film! Polecam go wszystkim którzy cenią sobie przedsiębiorczość i chcieliby w jej duchu wychowywać dzieci.

  To tłumaczy dlaczego większość bogatych rodziców również pozostaje bogata (nie trwoni majątków). To tłumaczy również dlaczego dzieci osób biednych pozostają biedne do końca życia – po prostu są wychowywane w zupełnie innym duchu.

  Szczerze Polecam!

  Pozdrawiam,
  Marcin

  • Filip Nowicki

   Dzięki za komentarz, Marcin.

 • u mnie dzieciary od 6 roku umieją oszczędzać i myslą jak pomnożyć kasę. Teraz w wieku 10 i 12 mają kilkanaście tysięcy zł oszczednosci w zasadzie z niczego.

  • Filip Nowicki

   Gratulacje Łukasz!

   • Dzięki. Zawdzięczam to książkom Kiyosakiego, które zmieniły mój punkt widzenia na finanse.

    • Filip Nowicki

     My rodzinnie gramy w Cashflow. Co by nie mówić o Kiyosakim, to ta gra udała mu się bardzo dobrze. Dzieci szybko łapią podstawowe zasady.

     • Tomek

      Od jakiego wieku można wprowadzić Cashflow?

 • Bogumiła

  Mój syn, który obecnie ma 26 lat, w wielu ok. 7-8 bardzo chciał mieć scyzoryk marki Victorinox. W latach ’90, taki scyzoryk miał większą wartość niż obecnie. Dostał od nas zadanie
  – musisz co najmniej połowę pieniędzy zarobić sam.
  Ustaliliśmy co może robić w czasie wakacyjnego wyjazdu rodzinnego i ile za to dostanie. Zarobił!
  Dzisiaj, jako dorosły, młody człowiek, twierdzi, że była to dla niego najlepsza nauka jaką mógł od nas dostać.
  Przyznam, że jako matce, miło jest mi to słyszeć.

  pozdrawiam
  Bogumiła

  • Filip Nowicki

   Bogusiu,
   mój tata, kiedy byliśmy z bratem w szkołach jeszcze także stosował tę metodę w kwestii sprzętu sportowego. Dokładał połowę. W ten sposób poznałem uroki stania na mrozie na giełdzie narciarskiej z nadzieją, że ktoś kupi moje stare narty i w ten sposób będę miał połowę nowych.
   W latach, kiedy wyrastaliśmy z nart co 1-2 lata to było duże wyzwanie.
   Tata też z nami na tym mrozie stał i pomagał w negocjacjach, ale zasada była jasna. Poza nartami podobnie zarabialiśmy na nowe rowery.
   Zgadzam się z Twoim synem. To była jedna z najcenniejszych lekcji.

 • Aga

  Wstyd się przyznać, ale chociaż i ja mam grę Cashflow od roku, jeszcze ani razu nie grałam. Może niech to będzie moje postanowienie noworoczne 🙂
  Łukasz, gratulacje!!!

  • Filip Nowicki

   Aga,
   Może w Święta będzie czas?

 • Filip Nowicki

  Tomek,
  My zaczęliśmy Cashflow w wieku 8 lat. Wcześniej graliśmy w Monopoly.

 • Anna

  Moje dziecko ma w domu przykład przedsiębiorcy i pracownika. Każdy z tych przykładów ma swoje plusy i minusy i Syn wiele z tych aspektów dostrzega (np. regularność godzin pracy, możliwość pracy w domu itd.).

  Ma ponad 4 lata i pojęcie pieniądza nie jest mu obce. Wie, że trzeba pracować, aby go mieć oraz, że jego wydawanie trzeba planować. Wie, że czasem trzeba z czegoś zrezygnować, ale jeśli o czymś się marzy to można się o to postarać.

  Wspieramy jego twórczość i nietuzinkowość, ale też uczymy go konwenansów i zasad (nawet przedsiębiorcy muszą robić rzeczy, które po prostu trzeba zrobić). Najważniejszym zadaniem dla nas
  zdaje się być uczenie wytrwałości w działaniu i odporności psychicznej, to przyda się każdemu, jakiej drogi by nie wybrał.

  Moja ostatnia nieplanowana lekcja przedsiębiorczości:

  – Mamo, czemu już nie chodzisz na zajęcia?
  – Bo teraz prowadzi je za mnie ciocia.
  – A dlaczego?
  – Żebym mogła skupić się na innych rzeczach.
  (tu krótki opis tych rzeczy)

  I tu jest wg mnie ważne, aby nie powiedzieć
  „ważniejszych, ciekawszych”, po prostu innych.
  Nie mam potrzeby deprecjonowania pracy
  „pracownika”. Po pierwsze nie wiem, co wybierze
  zawodowo mój Syn, po drugie jeśli przedsiębiorca
  widzi wartość w dawaniu pracy innym to nie może
  wg mnie nie widzieć wartości w tego typu pracy 🙂

  I na koniec anegdota z liceum:
  Jedną z podstaw zaliczenia przedmiotu
  „Przedsiębiorczość” było… napisanie CV i LM 🙂

 • Cześć wszystkim. Chciałem tylko zgłosić że strona co jakiś czas nie działa…

 • Irenuesz Połeć

  Świetny film. Inspirujący. Działajmy!

 • Łukasz

  Filip !!! JESTEŚ WIELKI. prze.ko.za.cki film. Dla mnie film jak błogosławieństwo. Mój 9 latek właśnie przeznaczył uzbierany 1000zł na zakup uszkodzonego ( nie odpalał) samochodu za 600zł, dokonaliśmy naprawy wyczyściliśmy wysprzątaliśmy za dwa tygodnie wystawiamy ogłoszenie z ceną 4800zł (golf 1999r). Najpięknięjsze w tym wszystkim jest to że inspiratorem wszystkich działań jest Mateusz , i tak już od kilku lat. …tata zróbmy to, tata o może tutaj a może tak, poszukajmy tam… I prawdą jest że trzeba się mierzyć z otoczeniem i opiniami . Przecież 9 latek nie może mieć samochodu , nie może robić interesów itd. itp. Film w doskonały sposób odpowiedział mi na nurtujące pytania . Doskonałe wyjasnienie Dzięki Wielkie Filip.

  • Filip Nowicki

   Dzięki Łukasz! Cieszę się, że film może być pomocny. I gratuluję inicjatywy samochodowej. Trzymajcie tak dalej!

Leave a Comment