Informacje o nowych artykułach prosto na Twój e-mail

3 rady dla przedsiębiorców, którzy utknęli

Z początkiem roku zazwyczaj składamy sobie różne obietnice i robimy ambitne plany.

Obietnice z reguły nie są dotrzymywane, a o planach zapominamy mniej więcej w trzecim tygodniu stycznia, zgadza się? 😉

Proponuję Ci inne podejście, które jest prostsze, łatwiejsze i bardziej skuteczne. Wystarczy, że zrobisz te 3 kroki, a kolejny rok będzie się różnił od poprzednich – na plus.

 Krok 1 – jakimi wartościami się kierujesz?

Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się spisać wartości, którymi kierujesz się w biznesie? A w życiu? Czy te listy się różnią?

Jeśli tak, to masz kłopot – hodujesz w sobie konflikt, który prędzej czy później wybuchnie! Np. z dnia na dzień podejmiesz decyzję o tym, by sprzedać swoją firmę, albo porzucić.

Jeśli nigdy tego nie robiłeś, to poświęć teraz 5 minut na spisanie swoich wartości i przekonań, którymi kierujesz się w życiu i biznesie. Te dwa obszary życia muszą pod tym względem być kompatybilne. Nie da się przez długie lata prowadzić z satysfakcją biznesu, który stoi w sprzeczności z Twoimi fundamentalnymi przekonaniami. Można tak przez jakiś czas, ale nie przez kilka dekad.

Zapisz je sobie i zrób prosty rachunek sumienia – czy rzeczywiście zawsze się nimi kierujesz i jesteś gotów bronić ich w każdej sytuacji?

Krok 2 – przypomnij sobie swój cel wieloletni

Czy pamiętasz jeszcze swój cel długoterminowy? 5-10 letni? Może gdzieś go zapisałeś? Odszukaj go i przypomnij sobie, co takiego, jakiś czas temu, było dla Ciebie najważniejsze na świecie. Czemu chciałeś poświęcić kawał swojego życia?

Czy to nadal jest aktualne? A może wymaga małych bądź dużych modyfikacji?

To jest właśnie ten moment, kiedy powinieneś go zaktualizować! Odśwież go sobie, napisz na kartce, powieś w widocznym miejscu.

Przede wszystkim odpowiedz sobie na pytanie, czy nadal jest to dla Ciebie tak ważne, jak kiedyś? Jeśli nie, to może warto sformułować nowy?

Pomyśl o tym, co uważasz za bardzo ważne – nie tylko w sensie czysto biznesowym, ekonomicznym, ale szerszym – społecznym. Komu i w jaki sposób Twój biznes może pomóc? Czyje życie uczyni lepszym?

Cel długoterminowy postaw sobie w taki sposób, żeby był ogromny, nieosiągalny. Tylko w ten sposób masz szansę kiedyś osiągnąć coś wielkiego. Myśląc wielkimi kategoriami.

Pomyśl o czymś takim, co mógłbyś robić do końca życia i nigdy nie poczułbyś się zmęczony. Niech to będzie coś, co Ci dodaje energii, a nie ją odbiera. Chodzi o to, żebyś poczuł, że im dłużej to robisz, tym bardziej Ci się chce.

Zapisz to i nie zapomnij.

Krok 3 – plan działania

Sięgnij pamięcią wstecz – ostatni miesiąc lub kwartał. Czy to, co w tym czasie robiłeś było zgodne z Twoimi wartościami i celem długoterminowym? Czy pojawiły się także jakieś tematy poboczne?

Najprostszą metodą, żeby wrócić na właściwy kurs jest zaplanować, co zrobisz jutro. A potem codziennie rano podejmij decyzję, co danego dnia zrobisz, żeby przybliżyć się do realizacji swojego dużego celu, w zgodzie z Twoimi wartościami.

Tworzenie planów długoterminowych jest przereklamowane 😉 Zbyt często się zmieniają. Jednak to, co ma kluczowe znaczenie, to co zrobisz tu i teraz. Nie ma co myśleć zbyt długo, po prostu każdego dnia zrób jedną rzecz, która przybliży Cię do osiągnięcia Twojego Dużego Celu. Aż go osiągniesz.

 

Rób, albo nie rób. Nie ma próbowania (Mistrz Yoda)

 

Więcej o stawianiu i osiąganiu celów piszę tutaj.

Pozdrawiam i życzę wielu spektakularnych osiągnięć w tym roku!

4 comments… add one
 • Poczucie dyskomfortu niezrealizowania swoich postanowień bardzo pomaga w podjęciu działania. A wytrwałość w realizowaniu postanowień przez kilka tygodni tworzy nawyki, z którymi dalsze działanie i konsekwencja nie jest już problemem.

  • Filip Nowicki

   Warto też świadomie budować nawyki, które zwiększają naszą skuteczność. Wtedy będzie mniej dyskomfortu.

 • aga

  Mimo, że mam bardzo dobrą pamięć i zapisuję sobie ważniejsze sprawy w telefonie, to stwierdzam, że jednak kalendarz podręczny to będzie to! I jutro kupuję 🙂

  Wszystkie te artykuły z bloga są niezwykle cenne!

  • Filip Nowicki

   Dzięki aga!

Leave a Comment